zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Czwartek, 8 Grudnia 2016, Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Gadająca papuga - żako (Psittacus erihacus) (1)

teks i zdjęcia Iwona Gościńska


Najmądrzejsza z papug. Inteligencją przewyższa nawet słynącą ze swej mądrości arę. Niezwykle szybko uczy się powtarzać dźwięki. Właśnie zdolność naśladowania mowy ludzkiej przyniosła tym niepozornym, a drogim papugom największą popularność. Niektóre z nich są w stanie udzielać logicznych, złożonych z wielu słów odpowiedzi

Choć znana była od dawna, ze względu na wysoką cenę przez długi czas była eksponowana jedynie w ogrodach zoologicznych. Przełom nastąpił w latach 80-90., kiedy to po raz pierwszy udało się rozmnożyć te ptaki w niewoli. Dzisiaj bez problemu kupimy je w sklepach zoologicznych większych miast.WYSTĘPOWANIE I PODZIAŁ

Pochodzi z Afryki, zamieszkuje Burundi, Kamerun, Kongo, Gabon, Ghanę, Gwineę, Kenię, Nigerię, Ugandę, Tanzanię, Zair, brzegi jeziora Wiktorii i wyspy Bioko. W zależności od obszaru występowania wyróżnia się trzy podgatunki żako:

- żako kongijskie (p.e. erithacus) - występuje głównie w Kongo, Tanzanii i Zairze. Ma charakterystyczny czerwony ogon; długość ciała ok. 33 cm, waży ok. 400 g,

- żako liberyjskie (p.e. timnech) - najmniejsza wśród żako. Można ją zobaczyć w Gwinei, Sierra Leone, a także na obszarze występowania innych podgatunków żako. Ma ciemne ubarwienie z brunatnym odcieniem i ciemnobrązowy ogon z czerwonym odcieniem.

- p.e. prince - wielkością zbliżona do żako kongijskiego, nieco od niej ciemniejsza; zamieszkuje głównie Wyspę Książęcą i Bioko. W niewoli jest rzadko spotykana, przez co nie ma polskiego odpowiednika jej nazwy.

Istnieją trzy mutacje barwne żako: biała, beżowa i srebrna. W środowisku naturalnym papugi te żyją w ogromnych, liczących nawet 5000 osobników stadach i tylko na czas lęgów łączą się w pary. Mieszkają w koronach wysokich drzew. Na jednym drzewie może nocować nawet 200 papug. Żywią się głównie owocami palm oleistych. Można je spotkać w okolicach osad ludzkich gdzie żerują na polach uprawnych, często niszcząc je doszczętnie. Żako każdego ranka wyruszają na długie loty w poszukiwaniu pokarmu, by wieczorem wrócić na drzewo, z którego odleciały. Ponieważ trasy ich wędrówek są zawsze te same, stały się łatwym łupem dla kłusowników.

Początek pory suchej oznacza rozpoczęcie lęgów. Pary ptaków opuszczają stado w poszukiwaniu dziupli, w której samice zniosą jaja. Z raz obranego gniazda papugi korzystają nieraz przez wiele lat. Dziuple gniazdowe z reguły znajdują się w starych drzewa na wysokości dochodzącej nieraz do 30 m nad ziemią i głębokości do 60 cm. Samica znosi 3-4 jaja, z których po ok. 30 dniach wykluwają się młode. Jaja wysiaduje wyłącznie samica, natomiast samiec ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo przyszłej matki i potomstwa.PRZED ZAKUPEM

Zanim zdecydujemy się na zakup żako, powinniśmy najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę na temat utrzymania, żywienia i pielęgnacji tych ptaków oraz upewnić się, czy będziemy w stanie sprostać ich wymaganiom. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy żako kongijskie, czy liberyjskie. Między tymi podgatunkami jest kilka ważnych różnic. Żako kongijskie jest większa, bardziej elegancka, a czerwony ogon dodaje jej atrakcyjności. Podobno też lepiej naśladuje dźwięki. Ale są też negatywy: wolniej rośnie, później się usamodzielnia i przez długi czas potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Zaniedbania w okresie dzieciństwa mogą źle wpłynąć (wypaczyć) na jej charakter, przez co może być później uciążliwą podopieczną. Natomiast żako liberyjskie jest mniejsza, bardziej ruchliwa, szybciej uczy się powtarzać dźwięki, szybciej też usamodzielnia się i jest tańsza. Ceny żako kongijskiego wahają się w granicach 2,5-4 tys. złotych, liberyjskiego to wydatek rzędu 1,5-2 tys. złotych. Warto wiedzieć, że te papugi są ptakami długowiecznymi; dożywają nawet 70 lat. Cechuje je indywidualizm i silny charakter. Jednocześnie to ptaki towarzyskie, wymagające częstego kontaktu z domownikami. W licznej rodzinie wybierają sobie jednego opiekuna, z którym bardzo silnie związują się emocjonalnie i to za nim tęsknią, gdy go długo nie widzą. Z żalu potrafią przez długi czas nie jeść i wyskubywać sobie pióra. Nie jest do więc ptak dla osób zapracowanych, rzadko przebywających w domu.

W następnej części opowiem na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu papugi oraz o jej żywieniu i pielęgnacji.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA