zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Czwartek, 8 Grudnia 2016, Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  Oczko wodne i złote rybki.

Oczko wodne i złote rybki.

W obronie złotej rybki

Tekst i zdjęcia Andrzej Sieniawski


Złote rybki są najpopularniejszymi rybami. Bywają trzymane we wszelkiego rodzaju zbiornikach. Czy żyją tylko po to, by swym widokiem sprawiać ludziom przyjemność?

Szklany pojemnik w kształcie kuli kojarzy się większości ludzi właśnie ze złotą rybką. Jest przejawem dobrego smaku.

Walka ze stereotypami bywa ciężka i niewdzięczna, postaram się jednak udowodnić, że podobnie jak inne zwierzęta, złota rybka ma także określone potrzeby i wymagania. Podejmując się jej pielęgnacji w mieszkaniu lub w oczku wodnym, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki życia.

Złote rybki to udomowione azjatyckie podgatunki Carassius auratus. W Chinach, skąd pochodzą, ich formy wyjściowe zamieszkują rzeki, strumienie, stawy, jeziora i rowy. Żyją w bieżącej, nieruchomej (spokojnej), a nawet stojącej wodzie o temperaturach od 10°C do 32°C. Rosną do około 30 cm długości i osiągają w ciągu 2-3 lat 2,5 kg wagi. Bez trudu można je krzyżować z jakąkolwiek ozdobną odmianą złotej rybki, uzyskując zdolne do życia potomstwo. Tą drogą powstały właśnie odmiany cechujące się różnym kształtem ciała i barwą, które osiągają zazwyczaj znacznie mniejsze rozmiary. Najstarsza pisana wiadomość o tych rybach pochodzi z okresu dynastii Sung (960-1126). Obecnie, w zależności od odmiany, pielęgnowane są w akwariach lub oczkach wodnych i stawach ogrodowych na całym świecie.WYMAGANIAZłote rybki zaliczane są do najbardziej odpornych i łatwych w pielęgnacji ryb akwariowych, pod warunkiem, że zostanie im zapewnione minimum potrzeb życiowych. Trzeba się postarać, by:

- akwarium było przestronne i na każdy centymetr długości ryby (łącznie z ogonem) przypadało 3-4 litrów wody;

- woda, której parametry nie mają większego znaczenia, była zawsze czysta (dobrze filtrowana) i bogata w tlen;

- średnia temperatura wody wynosiła zazwyczaj 18-25°C, przy czym w lecie może ona okresowo podnosić się nawet do 30°C, a zimą spadać do 14-16°C;

- dekorację akwarium stanowiły korzenie, kamienie i szybko rosnące, odporne rośliny wodne, posadzone w pojemnikach. Całość dekoracji sytuuje się w tym wypadku przy tylnej ścianie zbiornika, tak by zapewnić rybom z przodu swobodę pływania.

Jak wynika z przedstawionej listy potrzeb, szklany pojemnik w kształcie kuli, mający zazwyczaj zbyt małą pojemność, absolutnie nie nadaje się do pielęgnacji tych ryb. Nie bez znaczenia jest także fakt, że złote rybki osiągają stosunkowo duże rozmiary, a na dodatek zaliczane są do zwierząt cechujących się szybką przemianą materii. By proces ten mógł przebiegać w niezakłócony sposób, niezbędna jest duża ilość tlenu. Kulisty pojemnik posiada u góry jedynie wąski otwór, który ogranicza wymianę gazową. W tej sytuacji przebywające w nim ryby często się duszą.

Złote rybki nie należą do gatunków szczególnie wymagających pod względem żywieniowym. Zazwyczaj wystarcza im dobrej jakości wieloskładnikowy granulowany, względnie płatkowany pokarm, który można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. W porównaniu z innymi gatunkami ryb akwariowych, lista potrzeb złotych rybek jest bardzo niewielka. Warto jednak pamiętać by raz w tygodniu obowiązkowo wyczyścić elementy czyszczące wodę, znajdujące się w zamontowanym filtrze. A także wymienić w zbiorniku część wody na świeżą (ok. Âź jego pojemności).NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANYBogactwo odmian i ich niezaprzeczalne piękno powoduje, że decydując się na pielęgnację złotych rybek, mamy wiele możliwości. Wśród odmian wyróżniają się lwia główka (w Japonii uważana za "królową złotych rybek", idealnie wyglądające egzemplarze osiągają niebotyczne ceny), ryba jajo (jej nazwa odzwierciedla kształt ciała), teleskop (ma oczy osadzone na dużych guzkach, silnie powiększone i skierowane na boki), niebowid (jej źrenice skierowane są ku górze), oranda (posiada na czubku głowy gąbczastą narośl, przypominającą kaptur). Za szczególnie interesujące uważam:

Welony (Ryukin)

W przypadku tej odmiany, głowa jest niewielka w stosunku do reszty ciała i dużych płetw. Im płetwy są dłuższe, tym lepiej, a ryba jest bardziej cenna. Płetwa grzbietowa powinna być trzymana pionowo. Szczególnie pięknie wyglądają okazy, które "staną w wodzie", wtedy ich płetwy tworzą prawdziwy welon. Do najcenniejszych egzemplarzy zalicza się ryby opalizujące na czerwono, posiadające rozległe białe lub kremowe plamy. Welon u tych ryb staje się najpiękniejszy dopiero w 3-4 roku życia. Młode egzemplarze cechują się krótką rozdwojoną płetwą ogonową. Wybierając ryby do swego akwarium warto zwrócić uwagę by ciała poszczególnych młodych egzemplarzy były krępe, miały wygięty szerokim łukiem do góry grzbiet, nabrzmiałą nasadę płetwy ogonowej oraz ogólnym wyglądem przypominały jajo. Ta odmiana nie toleruje niższych temperatur i nadaje się jedynie do zbiorników umieszczonych w mieszkaniu i mających podgrzewaną wodę. Ich długość nie przekracza 20 centymetrów.

Pyzatki (Suihogon)

Ich delikatna tkanka otaczająca oczy tworzy duże pęcherze, wypełnione płynem. Oczy są skierowane ku górze. Delikatność wspomnianych pęcherzy powoduje, że odmianę tę należy pielęgnować w zbiornikach pozbawionych wystających, względnie posiadających szorstką fakturę elementów dekoracyjnych. Podłoże winno się składać z łagodnie zaokrąglonych ziaren żwiru, którego gradacja nie powinna przekraczać 4-5 mm. Ryby prezentują najczęściej czerwoną lub złotawą kolorystykę ciała. Spotkać jednak można także egzemplarze posiadające biało-czerwoną barwę. Pyzatki dorastają do 18 cm długości i mogą być pielęgnowane jedynie w ciepłej wodzie.

Perłołuski (Chinshurin)

Omawiana odmiana powstała w Chinach za panowania dynastii Tsung (1835-1925). Jej przedstawiciele mają krępy, jajowaty kształt ciała. Łuski pokrywające rybę są bardzo wypukłe i przypominają przepołowioną perłę. O delikatności odmiany świadczy fakt, że w razie uszkodzenia i odpadnięcia wypukłych łusek, rybie odrastają w tym miejscu łuski zwykłe płaskie. Spotyka się osobniki tej odmiany ubarwione na: pomarańczowo, czerwono, biało lub czerwono-białe. Niekiedy występują też egzemplarze z żółtawymi lub ciemnymi plamami na ciele, lecz barwa ta jest rozmyta i mętna. Ważnym elementem jest kształt płetwy ogonowej. Winna być ona podwójna, lecz tak rozdzielona, by można było wyróżnić cztery końce. Perłołuski dorastają do 15 cm długości i pielęgnowane są jedynie w akwariach.

Złote rybki uważane są na Dalekim Wschodzie za zwierzęta przynoszące człowiekowi pomyślność, co tłumaczy niewątpliwie ich odwieczną popularność. Piękno tych ryb powoduje, że chętnie decydujemy się także na dekorowanie nimi naszych europejskich mieszkań. Zapewnijmy im jednak godziwe warunki. Odwdzięczą się nam zdrowym wyglądem, ruchliwością i wspaniałymi barwami. Być może przyniosą także szczęście.

  Akwarium z welonkami.  Azjatycki podgatunek Carassius auratus, protoplasta złotej rybki.  Pyzatek (Suihogon). Delikatna tkanka otaczająca oczy tworzy duże pęcherze wypełnione płynem.  Perłołuska (Chinshurin) to odmiana powstała w Chinach za panowania dynastii Tsung.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA