zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Czwartek, 8 Grudnia 2016, Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

 Hibiskus

Hibiskus

Odkrywanie Tunezji - fauna i flora

tekst Małgorzata Pabian, zdjęcia Małgorzata Pabian, Krzysztof Kapuściok


Dwa tygodnie w Tunezji to zdecydowanie za mało, żeby poznać ten fascynujący i piękny kraj, ale daje to przedsmak uroku, różnorodności, wręcz kontrastów, którymi dysponuje ta kraina.

PODOBNE TEMATY

Friguia ZOO (08-09-2008)

Pierwsze kilka dni pozwoliły nam zasmakować klimatu śródziemnomorskiego. Zieleń palm i kolory kwiatów, które cieszą oczy, słońce, przyjemne ciepło, ale i chłodzący wiatr wiejący od morza. Tu, na pięknych piaszczystych plażach, można sobie wyobrazić jak wygląda raj. Zamieszkaliśmy w malowniczej miejscowości Sousse, w hotelowym ogrodzie podziwialiśmy piękne palmy, hibiskusowe żywopłoty, benjaminy w postaci ogromnych drzew. Taka bujna roślinność rozciąga się wzdłuż wybrzeża północnego i wschodniego. Występują tu rośliny subtropikalne takie jak barwne pnącza, oleandry, hibiskusy, spotyka się również olbrzymie plantacje oliwek oraz sady moreli, migdałowców, granatowców i brzoskwiń. W tych żyznych dolinach rosną również drzewka pomarańczowe, mandarynkowe, bananowce, a Tunezyjczycy uprawiają tu także zboża.

Tunezja to raj dla miłośników skrzydlatych stworzeń, na stałe mieszka tu wiele ptaków, w tym bardzo dużo drapieżnych np. myszołów kurhannik, sęp płowy czy raróg górski. Jest to również rejon odwiedzany przez wędrowne ptaki, które nie ustają w ciągłym przemieszczaniu się, wiosną na północ, jesienią na południe.

W północnej części Tunezji znajdują się pasma gór Atlas porośnięte gęstymi lasami. Jest to rejon największych opadów, dlatego rosną tu dęby, eukaliptusy, wiązy i mimozy, tu również mają swoje schronienie dziki, szakale, mangusty i żenety czyli dzikie, mięsożerne koty żyjące na drzewach.

Jednak wszystko zaczyna się zmieniać kiedy wyrusza się w głąb kraju i kieruje na południe. Niesamowita jest ta różnorodność krajobrazu charakteryzująca Tunezję. Wraz z przebytymi kilometrami zielona roślinność, uderzająca aromatem bujnych kwiatów, ustępuję szarożółtej wypalonej słońcem ziemi, na której przeważają drzewa oliwne, kaktusy i agawy, czyli rośliny niewymagające dużo wilgoci. Kaktusy (opuncje cierniste) bardzo często pełnią funkcję płotów okalających zarówno wielohektarowe plantacje, jak i domowe podwórka. Bardzo pięknie i kolorowo wyglądają takie kwitnące, a potem owocujące palisady. Opuncje to rośliny, które dają naturalną ochronę, a nie wymagają dużych nakładów finansowych. Między plantacjami pasą się kozy i owce, czasem bydło. Są to zwierzęta najczęściej hodowane w środkowej części Tunezji, dlatego widok tunezyjskich pasterzy prowadzących swoje stada jest dość powszechny.

Po przebyciu kolejnych kilometrów widok plantacji oliwnych jest coraz rzadszy, a ich miejsce zajmują stepy, z rzadka urozmaicane oazami. Bezleśne tereny południowej Tunezji porasta trawa esparto, jest to obszar przedpustynny. Oprócz kóz, owiec i bydła coraz częściej widać wielbłądy. Zwierzęta te doskonale przystosowały się do życia na pustyni, mogą się obyć bez wody nawet 2 tygodnie. Bardzo często widoczne są całe stada wielbłądów, które się pasą i nikt ich nie pilnuje. Wbrew pozorom nie żyją one na wolności, ponieważ w Tunezji nie ma już dzikich wielbłądów. Stado wielbłądów prowadzi tylko jeden samiec i zawsze kieruje się w stronę wody, dlatego właściciele bez trudu odnajdują swoje zwierzęta.

Dalej na południu roślinność ustępuje miejsca morzu piasku. To już jest prawdziwa pustynia. Kiedy zatrzymaliśmy się w miejscowości Duz, ten widok mnie zafascynował, ogromna przestrzeń i tylko przesypujące się wydmy piaskowe. Tu można poczuć smak pustyni, gdy na grzbiecie wielbłąda, w stroju arabskim przemierza się piaszczyste pagórki. Jest bardzo słonecznie, bardzo sucho, bardzo gorąco, a piasek drobny jak mąka, przy dużym wietrze unosi się w powietrzu, przechodząc przez każdą szczelinę ubrania.

Jednak, aby doświadczyć w pełni kontrastów tunezyjskich, trzeba zobaczyć oazę górską. Jest to widok, który na zawsze pozostanie w pamięci. Chebika to przepiękne miejsce, gdzie w piaszczystym wąwozie otoczonym przez góry żółtego piaskowca, ze skał tryskają źródełka dające życie zielonym palmom. Można tu pospacerować po półkach skalnych, podziwiać piękno palm daktylowych i odpocząć na brzegu strumyka, dającego chłód w upalne dni. W oazach tunezyjskich rośnie około pół miliona palm, są to głównie palmy daktylowe, ale również drzewa cytrusowe, figowce i bananowce.

W rejonie przedpustynnym i pustynnym oprócz wielbłądów można spotkać skorpiona, lisa pustynnego fenka lub jaszczurkę pustynną. Skorpiony są dość niebezpieczne, dlatego rdzenni mieszkańcy Tunezji Berberowie, którzy wciąż jeszcze mieszkają w domach wykutych w skale, znaleźli na nie sposób. Trzymają w domach koty, które odstraszają skorpiony. Koty są dość popularnymi zwierzętami domowym w Tunezji. Bardzo popularne są też osiołki, które pomagają w pracach gospodarskich i służą jako środek transportu. Można je spotkać w centrum wielkiego miasta, jak i przy jaskiniowych domach Berberów.

Dużą różnorodność świata flory i fauny Tunezyjczycy wykorzystują na każdym kroku. W wielu miejscach "za dinara" można sobie zrobić zdjęcie z wężem, sokołem, kameleonem czy małym wielbłądem, bardzo często sprzedają też europejskim turystom sadzonki różnego rodzaju palm i kaktusów. Tymczasem niewiedza może nas słono kosztować, ponieważ nie wolno przywozić do Polski wielu gatunków roślin i zwierząt, ani wyrobów pochodnych. Dlatego warto się zapoznać z przepisami, zanim kupi się "cenną" pamiątkę z podróży.

Podróżowanie po Tunezji to niezapomniane przeżycie. Jest to kraj pełen kontrastów, który daje wiele wrażeń zarówno tym, którzy lubią leżeć na rozgrzanej, złotej plaży, jak i tym, którzy chcą posmakować przygody. Jego różnorodność jest widoczna na każdym kroku, w przyrodzie, w architekturze i w życiu codziennym Tunezyjczyków. Uważny turysta zauważy tam wiele odmiennych elementów, które złożone w całość tworzą cudowny, nowy kształt zróżnicowanego i zdumiewającego kraju.UWAGA!

Niewiedza turystów i nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem, dlatego warto wiedzieć jakich przedmiotów wykonanych ze zwierząt i roślin należy się wystrzegać i nie próbować przywieźć ich ze sobą do kraju z podróży zagranicznej.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy handel ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte Konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu żywymi okazami oraz ich wyrobami pochodnymi. Nie wolno przewozić bez zezwoleń okazów uwzględnionych na liście CITES ponieważ grozi to konfiskatą okazów, grzywną, a także karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Więcej informacji na stronie www.wwf.pl

 Benjamin  Palisada z opuncji otacza plantację oliwek. Kwitnąca opuncja. Eukaliptus
 Osiołki można spotkać zarówno w miastach jak i przy jaskiniowych domach Berberów.  Koty są popularnymi zwierzętami domowymi w Tunezji. Kozy i owce to najczęściej hodowane zwierzęta w środkowej Tunezji, dlatego widok pasterzy strzegących swych stad jest dość powszechny. Na południu Tunezji najbardziej popularne zwierzęta to wielbłądy.
    Chebika to przepiękna oaza górska w Tunezji. W piaszczystym wąwozie otoczonym przez góry żółtego piaskowca, ze skał tryskają źródełka dające życie zielonym palmom.
  Kameleon Sokół

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA